1 Eylül 2016 Perşembe

MATEMATİK ZEKA SORULARI VE ÇÖZÜMLERİ ORTAOKUL - LİSE
1-      Bir tenis topunu olası en uzak noktaya fırlatıyoruz. Top, hiç kimse yakalamamasına ve hiçbir yere çarpmamasına rağmen bize geri dönüyor. Topa başka herhangi bir madde de iliştirilmediğine göre de bu nasıl olur?
2-      Türkiye de olan iki ilin harfleri aynıdır. Sizce hangileri?
3-      Çok yağmurlu bir günde iki kişilik arabanızla yola devam ediyorsunuz. Yolda bir kulübenin içinde 3 kişi var ve sizi durduruyorlar. Biri çok ağır hasta hastaneye gitmesi gerekiyor. İkincisi bir doktor ama tesadüf ki geçen sene sizi ölümden kurtaran bir doktor yani ona minnet borcu hissediyorsunuz. Üçüncüsü de hayallerinizin erkeği /kadını ve aniden âşık oluyorsunuz. Bu durumda davranışınız ne olur nasıl bir mantıkla davranırsınız.


4-      72 : şi                  45 : kş                 34 : zt                  23 : iç                  77 : ? buraya hangi harfler gelmelidir?
5-      Topkapı’ya giderken yolda yedi karısı olan bir adamla tanıştım. Her kadın yedi çanta taşıyordu. Her çantada da yedi kedi vardı. Her kedinin de yedi yavrusu vardı. Kedi yavruları kediler çantalar kadınlar - Toplam kaç kişi Topkapı’ya gidiyordur?

6-      3 adam bir otele gider her biri 10 lira vererek toplam 30 lira ödeyerek oda tutarlar ve eşyalarını alıp odalarına çıkarlar. Fakat otel müdürü bugünün çarşamba olduğunu hatırlar ve özel bir fiat uygular. Bellboy u çağırır fazladan kestiği 5 lirayı 3 adama vermelerini ister. Bellboy adamların odasına çıkar ve 5 lirayı geri verir bunun üzerine adamlar 2 lirayı bahşiş olarak bellboya verir geri kalan 3 lirayı paylaşırlar.  Bu durumda adamların otel için ödedikleri miktar 9 liradır (daha evvel 10 lira vermişlerdi sonra da 1 lira geri paylaştılar). Sonuçta toplam ödedikleri miktar 3x9 = 27 lira dır 2 lira da bellboy a bahşiş vermişlerdi ve sonuçta harcadıkları toplam miktar= 27 + 2= 29 lira dır. Fakat otele girerken verdikleri para 30lira idi o halde 1 lira nereye gitti?
7-      3 çocuğum var. Birincisi benim yaşımın ilk rakamı yasındadır. İkincisi benim yaşımın ikinci rakamı yasındadır. Üçüncüsü bu iki rakamın toplamı yaşındadır. Hiçbirinin yaşı aynı olmadığına göre ve hepimizin yaşları toplamı 45 ise benim yaşım kaçtır?
8-      Üst katta sönük halde 3 lamba var ve alt katta 3 elektrik anahtarı var. Her bir anahtar bir lambayı açıp kapıyor. Şimdi siz bu anahtarları istediğiniz kadar açıp kapatabilirsiniz fakat üst kata yalnızca 1 kere çıkıp hangi lambanın yandığını kontrol edebilirsiniz. Bu durumda hangi anahtarın hangi lambayı açıp kapadığını nasıl bulursunuz?
9-      Saat te 2 kere ama Saniyede 1 kere meydana gelen nedir?
10-    Cin Ruhi postacıya sordu :"Üç kızınız olduğunu duydum, kaç yaşlarındalar?"
Postacı: Yaşlarının çarpımı 36 eder. Ruhi: Bundan pek bir şey anlamadım.
Postacı: Üçünün yaşları toplamı sizin evinizin numarasını verir.
Ruhi: Hala bir şey anlamıyorum.
Postacı: En büyük kızım piyano çalar.

Ruhi: Şimdi anladım. Kızların yaşları kaçtır?

11-    Öykünün kahramanı bir genç kız. Bu genç kız, kendi annesinin cenaze töreninde daha önce kim olduğunu hiç bilmediği bir genç adamla karşılaşıyor. Bu genç adam kızın rüyalarının adamı ve kız görür görmez adama âşık oluyor. Aradan bir kaç gün geçiyor. Genç kız, kız kardeşini öldürüyor. Polis neden öldürdüğünü sorduğunda, genç kız cevap veriyor... Kızın, kız kardeşini öldürme sebebi nedir?
12- AŞAĞIDAKİ 10 SORUYU BİR KERE OKUYARAK CEVAPLAYIN.
S1. Bazı aylar 30, bazıları 31 çeker; kaç ayda 28 gün vardır?
S2. Doktorunuz size 3 hap verir ve bunları yarımşar saat arayla almanızı tavsiye ederse, ilaçların tamamını bitirmeniz ne kadar sürer?
S3. Gece saat sekizde yatıyorum ve yatarken guguklu saatimi sabah dokuza kuruyorum kaç saat uyurum?
S4. 30' u yarıma bölüp 10 eklediniz, kaç etti?
S5. Bir çiftçinin 17 koyunu vardı. Sürüde salgın hastalık oldu, dokuzu ağır hastalandı, diğerleri öldü. Çiftçinin kaç koyunu kalır?
S6. Sadece bir tek kibritiniz var, içinde bir gaz lambası, bir gaz sobası, ve birde mum bulunan karanlık ve soğuk bir odaya girdiniz... Önce hangisini yakarsınız?
S7. Adamın biri dikdörtgen biçiminde ve her cephesi güney manzaralı bir ev inşa ediyor. Evi kocaman bir ayı ziyaret ederse bu ayı ne renk olur?
S8. 3 elma vardı ikisini aldım. Kaç elmam var?
S9. Musa gemisine her hayvandan kaçar adet aldı?
S10. Chicago' dan hareket eden 43 yolculu bir otobüs kullanıyorsunuz. Pittsburgh' da 7 yolcu binip, 5 yolcu indi. Cleveland'da 8 yolcu indi,6 yolcu tuvalete gidip geldi ve 4 yeni yolcu bindi. 20 saat sonra Philadelphia' ya vardığınızda şoförün adı neydi?
13-    Bir yarışta ikinciyi geçersen kaçıncı olursun?
14-    6 adet kibrit çöpü ile 4 adet ‘eşkenar üçgeni’ nasıl elde edebiliriz?
15-    Bir duvarın üzerinde 5 adet kuş duruyor. O sırada oradan geçmekte olan bir avcı, tüfeğini ateşleyip ikisini vuruyor. Geriye kaç kuş kalır?
16-    Bir tabakta 7 tane portakal var. Bu portakalları, 7 çocuğa birer tane bütün portakal vererek paylaştırın ve hâlâ tabakta bir portakal kalsın? 
17-    İki kişi yolda karşılaşıyorlar. Küçük olan, Büyüğün öz oğludur. Ancak büyük olan küçüğün babası değildir. Bu nasıl olur? 
18-    Bir çocuk, 7 elmanın ikisi hariç hepsini yerse, kaç elma kalır?
19-    Bir satranç tahtasında kaç tane ‘kare’ vardır? 
20-    3 tane sıfır kullanarak 6 sayısını bulunuz.Hiç yorum yok:
yorum