26 Ekim 2016 Çarşamba

6.SINIF DOĞRUYA DİKME ÇİZME KONU ANLATIMI

DOĞRUYA DİKME ÇİZME
  


k ve m doğruları birbirini 90°’lik açıyla, yani dik kesmektedir.
Diklik "sembolü ile gösterilir.

Bir Doğruya Üzerindeki Bir Noktadan Dikme Çizme

1. Adım: Cetvel kullanarak bir k doğrusu çizeriz. Doğrunun herhangi bir yerinde bir p noktasını işaretleriz.


2. Adım: Pergelin sivri ucunu C noktasına koyarak doğrunun her iki tarafına doğruyu kesen birer yay çizeriz. Yay ile doğrunun kesim noktalarını A ve B olarak isimlendiririz.


3. Adım: Pergelin sivri ucunu D noktasına yerleştirerek [DE]nin uzunluğunun yarısından biraz uzun olacak şekilde açınız ve şekildeki gibi bir yay çiziniz.


4. Adım: Pergelin açıklığını değiştirmeden sivri ucunu E noktasına yerleştirelim.

Bir önceki adımda çizdiğimiz yayla kesişecek şekilde tekrar bir yay çizelim.

İki yayın kesiştiği noktayı F noktası olarak isimlendirelim.5. Adım: F ve p noktalarından geçen doğruyu cetvel yardımıyla çizeriz.Bir Doğruya Dışındaki Bir Noktadan Dikme Çizme

1. Adım: Deftere cetvel kullanarak bir m doğrusu çizelim. Doğrunun dışında aşağıdaki gibi herhangi bir P noktası alalım.


2. Adım: Pergelin sivri ucunu P noktasına yerleştirerek doğruyu iki noktadan kesecek şekilde bir yay çizelim. 

Bu yayın doğruyu kestiği noktaları D ve E olarak isimlendirelim.


3. Adım: Pergelin açıklığını değiştirmeden sivri ucunu D noktasına yerleştirerek d doğrusunun alt tarafında (P noktasının tarafında olmayan) bir yay çizeriz.


4. Adım: Pergelin açıklığını değiştirmeden sivri ucunu E noktasına yerleştirerek 3. adımda çizdiğimiz yayı kesecek şekilde bir yay daha çizelim. Yayların kesiştiği noktayı F noktası olarak isimlendirelim.


5. Adım: P ve F noktalarından geçen doğruyu cetvel yardımıyla çizelim. Bu doğrunun d doğrusunu kestiği noktayı K olarak isimlendirelim.

Hiç yorum yok:
yorum