2 Ekim 2016 Pazar

8.Sınıf Matematik EBOB EKOK Soru ve Çözümleri 2 Videosu

EBOB EKOK SORU ÇÖZÜMÜ 2


Şimdi de aşağıda verilen soruları çözünüz.S1) Bir limana, biri 10 günde bir diğeri 25 günde bir gelen iki gemi aynı günde yola çıkmak için hareket ediyor. Bu gemiler en az kaç gün sonra tekrar karşılaşabilir?

S2) İki kişinin çalıştığı bir işyerinde biri 12 günde bir, diğeri ise 18 günde bir nöbet tutmaktadır. Bu iki kişinin aynı anda nöbet tuttukları gün ise tatil edilmektedir. Buna göre bu iki kişi işe başlayıp ilk tatillerini aldıklarından en az kaç gün sonra tekrar tatile çıkarlar?

S3) Bir sayı 5 ile bölündüğünde 4 kalanını, 6 ile bölündüğünde 5 kalanını ve 9 ile bölündüğünde 8 kalanını vermektedir. Buna göre bu sayı en az kaçtır?

S4) 302 sayısına en az kaç eklenmelidir ki bu sayı 3’e, 4’e ve 5’e tam olarak bölünebilsin?

S5) Pelin kendi okulunun merdivenlerini 3’er 3’er, 4’er 4’er ve 5’er 5’er çıkabilmektedir. Pelin’in okulunun merdivenlerinin basamak sayısı 100’den fazla olduğuna göre bu merdiven en az kaç basamaklıdır?

S6) Ömer elindeki elmaların 2’şer 2’şer, 3’er 3’er ve 4’er 4’er saydığında her defasında 1 elması artmaktadır. Ömer’in elmaları 50’den fazla ise en az kaç elması vardır?

S7) Ali, elinde bulunan kalemlerini hayır için fakir öğrencilerine dağıtmak istemektedir. Yalnız elindeki kalemleri 10’ar 10’ar, 12’şer 12’şer ve 15’er 15’er saydığında her defasında 2 eksik kalem çıkmaktadır. Ali’nin elinde en az kaç kalem bulunmaktadır?

S8)
Yukarıdaki asal bölen listesine göre her harf bir doğal sayıyı temsil ettiğine göre A+B toplamı kaçtır?

S9) Ebatları 2 m, 3 m, 4 m olan dikdörtgenler prizması şeklindeki karton kutular küp şeklindeki bir depoya hiç boş kalmayacak şekilde en az sayıda yerleştirilmek isteniyor. Buna göre bu şartlarda kaç tane karton kutu gerekir?

S10) Bir doğal sayıya 2 eklendiğinde 3’e ve 4’e tam bölünebilmektedir. Bu sayıdan 2 çıkarıldığında ise 4’e ve 5’e tam bölünebilmektedir. Buna göre bu sayı en az kaç olabilir?

EBOB EKOK KONU ANLATIMI VİDEOSU İÇİN TIKLAYIN EBOB EKOK SORU ÇÖZÜMÜ VİDEOSU İÇİN TIKLAYIN EBOB EKOK KONU ÖZETİ İÇİN TIKLAYIN EBOB EKOK ONLİNE TESTİ İÇİN TIKLAYIN EBOB EKOK PROBLEMLERİ ONLİNE TESTİ İÇİN TIKLAYIN EBOB EKOK YAPRAK TESTİ İÇİN TIKLAYIN

Hiç yorum yok:
yorum